Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turistika

Plešivecká naučná stezka

plesivecka-naucna-stezka-2.jpg-full.jpgPrvní část stezky vede lestnatou krajinou na dominantu širokého okolí - vrch Plešivec. Druhá část stezky vede z Plešivce přes Pstruží dále pak romantickým a tichým údolím řeky Bystřice zpět do Abertam.Stezka je okružní, dlouhá 8 km a lze ji absolvovat oběma směry. Stezka má 8 zastávek s informačními tabulemi, které popisují zajímavosti na trase. Doba absolvování cca 3,5 hodiny.

Prospekt

 

Horská naučná stezka Hřebečná
Stezka vede místy kde se v minulosti doloval cín. Mohutné propadliny starých těžebních polí a další pozůstatky těžby jsou zakončeny v lomu s výraznou sloupcovitou odlučností čediče. Stezka je dlouhá 8 km převážně po zpevněných komunikacích. Zpět se dostanete po komunikaci Abertamy - Boží Dar. Stezka má osm zastávek s osmi informačními tabulemi, které popisují zajímavosti na trase ke kterým patří Abertamské koupaliště, Skokanský můstek, osada Hřebečná, Škola, Důl Mauritius, štoly na Hřebečné, Schneppova pinka a Lom Hřebečná. Obtížnost stezky je střední, doba absolvování cca 3 hodiny. Procházku si můžete prodloužit lesem směrem na Bludnou, kde se v minulosti těžila železná ruda. Zpět se můžete vrátit po červené turistické značce na Hřebečnou. U propadliny hlubinného dolu Červená jáma se na informační tabuli Česko-bavorského geoparku můžete seznámit s historií místa.

 

Naučná stezka 17. Abertamských zastavení
17-abertamskych-zastaveni-1.jpg-full.jpgCestou projdete nejzajímavější místa Abertam, kde se na informačních tabulích můžete seznámit s historkami a pověstmi z 19. a počátku 20. století. Dozvíte se o dolování stříbra, o vztahu horníků k ostatním řemeslníkům. Pověsti o rytířích ze Skal jsou doplněny spoustou zajímavostí týkajících se zdejších mlýnů, které v těchto klimatických podmínkách nemají prakticky opodstatnění. Další informační tabule Vám napoví, jak to bylo s rukavičkářstvím v Abertamech nebo jak zdejší osvícený farář učil žáky tělocviku v době kdy to nebylo běžné.
Jsou zde i faktologické údaje, které popisují chování vojska v roce 1866 a v neposlední řadě je zde základní informace o Alexandru Wüstovi, který nejprve produkoval speciální abertamskou limonádu a následně měl fotografickou školu, díky niž se podařilo zachovat množství fotografií města a okolí.
Realizace stezky byla inspirována jeho knihou "Dvacet pět veselých historek z Abertam", která humornou formou seznamuje s životem lidí i pověstmi z Abertam.
Jednotlivé tabule jsou oživeny nápaditými kresbami významného kreslíře pana Pavla Raka, dobovými i současnými fotografiemi. Délka stezky je 7km, doba absolvování cca 2 hodiny.

Prospekt